Rozdíly mezi kolageny

JE KOLAGEN A KOLAGEN

Nyní si upřesníme, co je vlastně náš rybí kolagen, a co je to, co se v kosmetice a implantologii nejčastěji nazývá „kolagen“

Připomeňme si vznik kolagenu:
kolagen vlákna

Toto je zásadní rozdíl mezi naším „živým“ kolagenem a těmi ostatními:

Náš přírodní 3D kolagen Triple Helix Formula je bílkovinou, která se vyskytuje v kůži lovných sladkovodních ryb. Speciálním technologickým postupem je izolován od mateřského organismu (oddělen z podkožní vrstvy) a dalším zpracováním (hydratací do vodního roztoku) „přeměněn“ na hydrát – komerčně využitelný gel, a to vše při zachování konformace (prostorového uspořádání atomů v molekulách) třetího řádu s trojitou šroubovicí.

Vystupuje tak v podobě přírodního gelu, který má vysokou kosmetickou hodnotu. Díky svojí zachované spirální struktuře vykazuje rybí kolagen biologickou aktivitu. Dá se říci, že je živý. Pronikajíc do mezibuněčné tkáně pokožky má nesporný vliv na aktivitu keratinocytů a fibroblastů,  ale má také celou řadu kosmetických a dermatologických účinků.           
Kolagen v podobě hotového kosmetického výrobku by měl ve složení INCI obsahovat pouze vodu, bílkoviny, organickou kyselinu a stabilizátor. Ne více, než 4 – 5 složek.

Tzv. „kolagen hovězí“ je vláknem pátého řádu – tzn. nerozpustného kolagenu, vyříznutého z laloku mladého dobytka. Bílkovina s takto rozsáhlou částicovou stavbou nemá žádnou šanci projít bariérou zrohovatělé vrstvy pokožky jinak, než metodou invazivní, nebo-li mechanickým poškozením kůže, např. injekčně.

Pro takové účely se tento druh kolagenu skutečně používá. Implantáty z vláken hovězího kolagenu se úspěšně daří aplikovat asi u 92 % „pacientů“. Problém je, že asi po 7 měsících dochází k degradaci a tento nelevný zákrok je třeba opakovat.

Hovězích vláken v rozsekané podobě se také užívá k vytváření bílkovinných hydrolyzátů. Tento biologicky neaktivní emulgát je pouze rozsekanou kaší z fragmentů peptidových řetězců a slouží např. jako plnidlo k dietetickým suplementům (výživovým doplňkům stravy). Také je používán jako složka kosmetických přípravků, kde vytváří na povrchu pokožky „film“ zadržující vodu. Tzv. „kolagen“ byl sice používán po dlouhá léta v kosmetologii, přesto představuje jen malý výsek z přírodní řady téměř tří tisíc aminokyselin.

Veškerá porovnávání našeho „živého“ rybího kolagenu třetího řádu s hovězí „peptidovou mrtvolou“ pátého řádu tak nemají smysl.