Otázky a odpovědi

Zde jsme pro Vás zaznamenali odpovědi na nejčastější otázky klientů

Na úvod jeden odborný dotaz:

Dobrý den, provozuji kolagenárium (nikoliv kolagenové solárium). Ve škole nás obeznámili s tím, že fibroblasty, které produkují kolagen, se dají vyprovokovat k činnosti pouze světlem o určité vlnové délce, nikoliv kosmetickým prostředkem, který se dostane jen do první vrstvy kůže. Jak si tedy mám vysvětlit, že váš kolagen se dostane až k fibroblastům?
Problematika transdermality, tedy schopnosti pronikat kůží, je popsána v odborném článku Kolagen – popis odborně. Zjednodušeně je to proto, že náš živý kolagen se po nanesení na pokožku velmi rychle rozpadne na jednotlivé aminokyseliny, které jsou mnohem menší, než mezibuněčné prostory kůže. A fibroblasty vyrábějí kolagen právě z těchto aminokyselin. Zdůrazňuji – právě z těchto typů, které jsou nazaměnitelné!

Co vlastně je kolagen?
Kolagen je strukturní bílkovina pojivové tkáně (přesněji, extracelulárního matrixu), přirozeně se vyskytující u člověka a zvířat. Je hlavní složkou pojivové tkáně, kůže a šlach. Je však také mimo jiné i v chrupavkách, kostech, zubech atd. V kůži je zodpovědný zejména za pružnost, pevnost a správnou hydrataci. V lidském těle je kolagenu více než 30% celkové hmotnosti všech proteinů (bílkovin). Kolagenová vlákna mají obrovskou pevnost v tahu a nejsou „natahovací“.

Jaké komponenty jsou zahrnuty v kolagenu?
Složení: voda, kolagen, elastin, lactic acid, caprylyl glycol.

Z čeho je náš přírodní kolagen Inventia vyroben?
Náš přírodní biologicky aktivní kolagen se získává z kůže lovných ryb, jako jsou Losos a Tolstolobik.

Je to krém nebo tablety?

Ne, není to ani krém, ani tablety, ale vysoce efektivní gelový koncentrát. Mimochodem, v tobolkách se vyrábí kolagen pro vnitřní užití s názvem Invita Skin Beauty.

Jaké přesné množství kolagenu je obsaženo v přírodním kolagenu?

Otázka je špatně formulovaná. Konkrétní odpověď – asi 45% až 98% v komoditách – nedává žádné jasné vysvětlení. Bez vody a ostatních ingrediencí, nutných v procesu emulgace pro získání gelové konzistence, bychom opět získali pouze proteiny. Ale pak výrobek ztrácí své vlastnosti. Lepší odpověď by byla – maximální, které může být zcela pohlceno vnější vrstvou kůže – epidermis. Měření obsahu „kolagenu v kolagenu“ je založeno na množství hydroxyprolinu v µg/cm³.

Co je to elastin? Je také součástí výrobku?

Elastin je jeden z proteinů a je také obsažen v produktu. Elastin tvoří asi 3% bílkovin v kůži.

Co znamená „biologicky aktivní“?

Kolagen je tvořen aminokyselinovými řetězci – zjednodušeně řečeno. Biologicky aktivní znamená, že po extrakci (odebrání, získání) kolagenu z ryb si aminokyselinové řetězce zachovávají původní (živou) strukturu trojité šroubovice (triple helix) a takto živá zůstává i v našem gelu. Po nanesení gelu na pokožku dojde vlivem teploty k rozpadu na jednotlivé aminokyseliny, které snadno proniknou („propadnou se“) kožními póry až k fibroblastům (buňkám tvořícím kolagen) a stimulují je k výrobě vlastního kolagenu.

Jak to, že se trojitá šroubovice při výrobě nepoškodí?

Jde o zvláštní speciální způsob filtrace přes vlákna bource morušového, jejichž chemická struktura je podobná kolagenu.

Mohu se v kolagenu koupat?

Ano, lze přidat 30 – 50 ml do vodní lázně. I přes „vysokou“ teplotu vody je dostatek času k průniku kolagenu (aminokyselin) do těla a plnit své „poslání“.

Proč potřebuji kolagen?

Když je naše pleť vrásčitá a ztrácí odolnost, pružnost a vláčnost, je to známka úbytku kolagenu, který v pravidelném rytmu řídí regeneraci buněk a vlhkost (obsah vody). Stres, nemoci a negativní vlivy prostředí způsobují, že zpevnění kolagenových vláken a regenerace buněk probíhá pomaleji. V důsledku toho se pomalu ztrácí schopnost vázat vlhkost. Snižování produkce a kvality kolagenu je ale s přibývajícím věkem přirozené. Rovněž zvýšená fyzická aktivita, jako je vrcholový sport apod., a autoimunitní onemocnění (osteoartróza) snižují produkci tolik potřebného kolagenu. V důsledku nedostatku kolagenu se projevují „senilní“ tělesné změny: kožní vrásky, celulitida, suchá kůže, ztráta lesku nehtů a vlasů, kontraktury postavy. Proto je vhodné dodávat včas našemu tělu aminokyseliny v té nejpoužitelnější formě.

Proč bych měl používat kolagen?

Přírodní kolagen Inventia proniká kůží do proteinové sítě, která slouží jako lešení pro nový kolagen „vyrobený“ ve fibroblastech. Tato síť spojuje vodu a lipofilní látky. Studií kožních buněk lidské tkáně pod světelným a elektronovým mikroskopem bylo zjištěno, že fibroblasty produkují více kolagenu, epidermis je hrubší (ve smyslu silnější). Po několika málo minutách se kolagen vstřebá, asi po 30-ti minutách po aplikaci do epidermis začne kolagen pronikat do kožních buněk a asi po 48 hodinách je zjištěna zvýšená hladina Hydroxyprolinu v okolí chondrocytů, čili kolagenu produkovaného v kostech. To znamená, že gel stimuluje tvorbu vlastního kolagenu.

Je tento kolagen schválen jako lék?

Ne, náš přírodní kolagen není deklarován jako lék. Z právních důvodů musíme zdůraznit, že je to kosmetický přípravek, který ale může být i „lékem“. U onemocnění, vyžadujících léčbu, je nutná konzultace s lékařem. Kolagen nenahrazuje léky pro léčbu akutních onemocnění.

Jak dlouho by se měl kolagen používat?

Minimální doporučená doba je 120 až 130 dnů. Pro nejlepší účinky by se ale měl používat trvale, pokud nejsme schopni držet správnou životosprávu.

Mohu kolagen Body použít také na obličej?

Ano, samozřejmě. Všechny produkty (Face, Body Hair-Nails) mají zachovány stejné vlastnosti, tzn. strukturu aminokyselinových řetězců a neměnné struktury kolagenních vláken.

Je kolagen návykový? Pokud si tělo zvykne na proteiny z venku, změní se vnitřní produkce?

Náš kolagen není návykový. Nedávný výzkum naznačuje, že po 100 dnech kolagenové péče je nárůst kožních tkání výsledkem „probuzení“ fibroblastů. Fibroblasty (buňky vyrábějící kolagen v těle) postupně utlumují svou činnost a „ukládají se ke spánku“, aby po nějakém čase úplně „odumřely“. Po stimulaci naším kolagenem jsou však opět aktivovány k produkci vlastního kolagenu a nejedná se tedy pouze o zapracování „vnějšího“ zdroje.

Mohu být alergický na kolagen?

V dnešní době nelze nic vyloučit. Vzhledem ke 100% přírodnímu složení je však pravděpodobnost alergické reakce mizivá, dá se říci, že nulová, pokud nejste alergický/á na bílkoviny. Kontraindikace jsou uvedené na příbalovém letáku.

Co bych měl sledovat při používání kolagenu?

Chcete-li zachovat všechny vlastnosti výrobku, skladujte kolagen pouze při teplotě mezi +5 a +28 °C, resp. jak je uvedeno na příbalovém letáku (krabičce). Následně po aplikaci kolagenu by se neměly používat přípravky s obsahem zinku, retinolu nebo ovocných (AHA) kyselin, které mohou poškodit strukturu trojité šroubovice, a tím snížit účinek přípravku (nemohl by se plně rozvinout jeho biologicky aktivní účinek). Těhotné ženy a ti, kteří trpí alergií na bílkovinu, by neměli kolagen používat. Kontraindikace jsou uvedené na příbalovém letáku.

Jaký je rozdíl mezi Face, Body a Hair-Nails? Existují rozdíly ve vlastnostech?

Rozdíly ve vlastnostech nejsou. Rozdíl mezi produkty je pouze v čistotě kolagenu, který je dán počtem filtrací během výrobního procesu. Kolagen vyšší čistoty se lépe vstřebává do pokožky a je méně (až vůbec) cítit rybinou. Rozdělení na různé produkty je přizpůsobeno k různým aplikacím.